Локомотив Горна Оряховица може и да спечели цели 10 точки повече от Монтана в редовния сезон на Първа лига, но в плейофите за оцеляване това се оказа без значение. Именно „железничарите” се оказаха тимът, който изпадна директно от елита през кампания 2016/2017 след поражение 0:3 у дома в реванша. Атанас Атанасов – Орела отново поведе монтанчани към спасението, а футболистите му изиграха изключително силен двубой в Горна Оряховица. Сега им предстои последен бараж в един мач на неутрален терен срещу Септември София (който завърши втори във Втора лига).

Героите за Монтана в ответния мач бяха Петър Атанас и Атанас Илиев. Първият даде две асистенции, а вторият вкара два гола в един от най-важните мачове за сезона. Другият гол беше дело на Даниел Генов.

Началото на мача не се отличи с нищо особено и може би това изигра лоша шега на Локомотив. Домакините сякаш бяха твърде спокойни след головото реми в първия мач, а много скоро Монтана съвсем промени статуквото. В 10-ата минута Петър Атанасов показа решимост отляво и успя да запази топката, притиснат от двама съперници. „Десетката” на северняците пусна към Атанас Илиев, който се подигра с пазача си пред пеналта и излезе сам срещу вратаря. Таранът действа хладнокръвно и прехвърли излезлия напред Николай Банков – 0:1.

„Железничарите” бяха в шок от развоя на срещата, а 9 минути по-късно картината придоби още по-тъмни краски. Петър Атанасов отново беше в основата на събитията, като технично се освободи от съперников футболист с първото си докосване, а после изведе Даниел Генов на чиста позиция отдясно. Опитният нападател  шутира силно по тревата и отбеляза – 0:2.

Локомотив не успя да създаде нищо през първото полувреме, като се изключи изстрела с глава на Стефан Цонков в 26-ата, който обаче прелетя встрани от целта.

Второто полувреме започна със смяна на почивката за Локомотив, но всичко рухна съвсем в 49-ата минута. Атанас Илиев вкара истински шедьовър. Защитата на домакините изби зле едно дълго подаване на Михов, а топката отиде право у Илиев на около 28 метра по диагонал спрямо вратата. Острието овладя на гърди и веднага шутира мощно от воле, прехвърляйки Банков по изключителен начин – 0:3.

ВИЖТЕ СТРАХОТНИЯ ГОЛ НА АТАНАС ИЛИЕВ ТУК!

Тимът от Горна Оряховица имаше чудесен шанс да намали изоставането си в 62-ата минута. Карл Мадианга направи впечатляващ рейд през центъра и нахлу в наказателното поле, след което натисна спусъка. Халфът на домакините потърси долния лав ъгъл, ала Счекич с една ръка атрактивно изби встрани.

Ситуацията доведе до мълниеносна контраатака за Монтана, а Саер Сен сви назад за Петър Атанасов при точката на дузпата. Нисичкият атакуващ футболист се засуети и тръгна да лъже, поради което загуби топката.

Четвърт час преди края Монтана за малко да отбележи четвърти гол. Даниел Генов проби отдясно и центрира ниско по тревата. Резервата Небойша Иванчевич вече чакаше топката в малкия пеналт, но вратарят Банков докосна кълбото и предотврати опасността.

Три минути по-късно Локо ГО пак застраши вратата на Счекич и отново чрез Мадианга. Мартин Димитров догони топката отляво и сви назад за офанзивния полузащитник. Тъмнокожият футболист стреля силно по диагонала, а Счекич първо изби с две ръце, а после лесно се справи с добавката на Аристоте Фунду.

Това беше и последната интересна ситуация в мача, а двубоят между Монтана и Септември София ще бъде на 3 юни.

ЛОКОМОТИВ ГО – МОНТАНА 0:3 (1:1 в първата среща)

0:1 Атанас Илиев 10'

0:2 Даниел Генов 19'

0:3 Атанас Илиев 49'

Локо ГО (4-2-3-1): Николай Банков – Милен Желев, Стефан Цонков, Николай Христов, Атанас Фиданин /к/ - Юлис Ндонг, Игор Джоман (46' - Любомир Генчев) – Владислав Узунов (54' - Бедри Рюстемов), Карл Мадианга, Аристоте Фунду – Красен Трифонов (76' - Мартин Димитров)

Старши треньор: Александър Димитров

Монтана (3-5-2): Неманя Счекич – Блажо Игуманович (50' - Сантиаго Вияфане), Диарасуба Бамба, Иван Михов /к/ - Андреас Васев, Даниел Гаджев (61' - Небойш Иванчевич), Даниел Генов, Антони Иванов, Петър Атанасов – Атанас Илиев (86' - Александър Веселинов), Саер Сен

Старши треньор: Атанас Атанасов