Актуалният носител на Купата Ботев Пловдив имаше леко колебливо, но успешно начало при защитата на трофея. В последния 1/16-финал пловдивчани трябваше да правят пълен обрат срещу втородивизонния Локомотив Горна Оряховица, за да спечелят с 3:1 и продължат към следващата фаза.

През първата част може да се говори за откровено подценяване от страна на „жълто-черните”, чието представяне в тези 45 минути се запомни най-вече със спора между Алваро Юлиано и Дуде Ндонгала кой да изпълни един пряк свободен удар. Деян Христов даде аванс на домакините още във втората минута, но това беше преди от резервната скамейка да се появи капитанът на Ботев Лъчезар Балтанов. След паузата халфът вкара два гола в рамките на 3 минути, а също така асистира и за третото попадение, дело на Юлиано.

Срещата не можеше да има по-добро начало за домакините – след само 72 секунди игра топката вече бе в мрежата зад Даниел Кайзер. Серкан Юсеин допусна нелепа грешка в собствената си половина и в опит даде пас остави на Антоний Балъков да му отнеме. Последният напредна и шутира много силно към долния ляв ъгъл. Даниел Кайзер плонжира безуспешно, а топката срещна гредата и остана в игра. Не за дълго обаче, понеже Деян Христов беше на точното място, за да я бутне в мрежата – 1:0.

Ботев направи нещо като опит да притисне съперника си, като играта на „жълто-черните” изглеждаше доста разпокъсана и те не успяваха да поставят тима на Александър Димитров под напрежение. Единствената сносна възможност пред Ботев за първата част дойде в 20-ата минута, когато Алваро Юлиано направи опит да строши напречната греда. Халфът изпълни пряк свободен удар от около 26-27 метра с мощна тупалка, която мина през ръцете на стража Ивайло Крушарски и разтресе рамката на вратата.

До почивката Локомотив нямаше никакви трудности да блокира атакуващата игра на съперника, а в същото време не игра докрай затворено, макар също да не стигна до кой знае колко на брой ситуации.

На почивката треньорът на Ботев Николай Киров взе ключово решение, като вкара в игра доказан биткаджия като капитана Лъчезар Балтанов. Ефектът от тази смяна бе почти моментален, като Балтанов имаше нужда от няколко минути, за да влезе в ритъма на мача.

В 57-ата минута той беше човекът, който започна обрата. Фелипе Бризола вся смут на границата на наказателното поле, като двама играчи на Локомотив не успяха да му отнемат. Когато това все пак се случи, топката продължи към Балтанов, а той мигом стреля с левия крак. Рикошет в Ивайло Тодоров придаде на топката неспасяема парабола и тя премина над плонжа на Крушарски – 1:1.

Три минути по-късно Ботев изпрати „железничарите” в тотален нокдаун. Йордан Минев изпрати балонно центриране към наказателното поле, където незнайно защо никой не попречи на Балтанов да стреля с глава. От около 8-9 метра той нанесе изключително прецизен изстрел с глава, който първо срещна дясната греда, а после се оплете в мрежата – 1:2.

Точката на спора с феноменален гол сложи Алваро Юлиано 71-ата минута. Резервата за Локомотив Аристоте Фонду допусна голяма грешка в собственото си наказателно поле, като не положи достатъчно усилия, за да изпревари Балтанов. Последният веднага извади подканящо топката навън, а от около 23-24 метра Юлиано изпрати същинска торпила право в горния десен ъгъл – 1:3.

Минутите от този миг до края бяха просто формалност, тъй като и тимът на Александър Димитров видимо отпадна физически.

ЛОКОМОТИВ ГО – БОТЕВ ПЛОВДИВ 1:3

1:0 Деян Христов 2’

1:1 Лъчезар Балтанов 57’

1:2 Лъчезар Балтанов 60’

1:3 Алваро Юлиано 71’

Локо ГО: 12. Ивайло Крушарски – 19. Милен Савов (64’ – 70. Кристиян Димитров), 14. Ивайло Тодоров, 26. Мариян Иванов /к/, 16. Владимир Мичев, 93. Димитър Байдаков, 20. Якуб Идризов (71’ – 28. Кевин Осеи), 6. Петър Казаков, 66. Антоний Балъков, 10. Бедри Рюстемов (60’ – 24. Аристоте Фонду), 18. Деян Христов

Старши треньор: Александър Димитров

Ботев Пд (4-2-3-1): 22. Даниел Кайзер – 2. Цветомир Панов, 5. Кристиан Димитров, 18. Радослав Терзиев, 23. Йордан Минев /к/ - 6. Алваро Юлиано, 10. Серкан Юсеин (46’ – 17. Лъчезар Балтанов) – 29. Дуде Ндонгала, 7. Фелипе Бризола, 93. Густаво Афонсо (66’ – 11. Тони Тасев) – 9. Фернандо Виана (73’ – 20. Стивън Петков)